Monthly Archives: June 2013

Dieta dla seniora

44

Czasami mamy podejście krzywdzące w stosunku do osób starszych. Traktujemy je tak jakby już nic się im od życia nie należało. Zdecydowanie więcej uwagi poświęcamy osobom młodszym lub dzieciom. Ale przecież każdy z nas kiedyś będzie seniorem, ponadto wszystkim należy się zainteresowanie i troska. Osoby starsze, tak samo jak te młodsze, powinny zdrowo się odżywiać. Ich dieta musi jednak uwzględniać indywidualne potrzeby oraz wiek. Na pewno nie potrzebują oni tak dużo kalorii jak osoby młodsze, jednak menu musi być zbilansowane i dostarczać wszystkich niezbędnych do funkcjonowania elementów. Często w jesieni życia mamy nieco więcej wolnego czasu, więc łatwiej jest nam go znaleźć na przyrządzenie odpowiednich posiłków, które wyjdą nam na zdrowie. Ponadto dbanie o właściwa dietę może być doskonałym przykładem dla młodszych pokoleń. A co trzeba jeść? Na pewno w diecie powinny się znaleźć węglowodany złożone, białka, składniki mineralne i witaminy. Trzeba też jadać regularnie, najlepiej około pięciu posiłków dziennie. Nieprawdą jest, że seniorzy nie muszą za dużo pić, tak samo jak inni powinni dostarczać organizmowi około dwóch litrów na dobę. W ich diecie nie może też zabraknąć mleka i jego przetworów.

Drobne zmiany

1

Czasami, kiedy podejmujemy decyzje o zmianie trybu życia oraz wyglądu naszej sylwetki, wydaje się nam, iż porywamy się z motyką na słońce. Dzieje się tak, dlatego, że od razu wyobrażamy sobie efekt końcowy i porównujemy się do innych osób. Zamiast tego skupmy się na tym jak fajnie jest zgubić choćby kilka kilogramów i bez problemu dopiąć ubranie a później stopniowo będziemy tracić zbędny tłuszczyk i być może zmienimy rozmiar ubrania na mniejszy. Trzeba tylko trochę się postarać i zacząć o drobnych kroków, które na pewno wyjdą nam na zdrowie. Bo odchudzanie to nie tylko drakońskie diety, ale przede wszystkim zmiana codziennych nawyków. Wystarczy zamiast smażenia mięsa wybrać pieczenie, które wpłynie nie tylko na kaloryczność potraw, ale i jego smak. Trzeba tylko poszukać ciekawych przepisów. To samo dotyczy owoców i warzyw, lepiej jeść je na surowo niż po obróbce termicznej. Dobrze byłoby zrezygnować z niezdrowych przekąsek, zamiast tego wybierając jogurt albo wspomniane już warzywa i owoce. Dobrze, aby nasza dieta zawierała także produkty z pełnego ziarna oraz ryby. To tylko kilka przykładów, które pokazują, że to nie jest takie trudne i można bezboleśnie zmienić nasz jadłospis na lepsze.

Niezdrowy gaz

Wiadomo, że bez picia nie ma życia, jednak szalenie istotne jest to, co pijemy. Ciągle ogromną popularnością cieszą się napoje gazowane, mimo chyba już powszechnej wiedzy, iż nie wychodzą one nam na zdrowie. Przede wszystkim przyczyniają się one do zmory naszych czasów, czyli otyłości. Dotyka ona coraz więcej osób, począwszy od dzieci, przez dorosłych po seniorów. A przecież medycyna przestrzega, że powoduje ona wiele różnych chorób. Oczywiście wszystkiego nie można sprowadzić tylko do napojów gazowanych, ale ich udział w tej ogólnoświatowej epidemii jest niekwestionowany. Kuszą one smakiem, słodyczą a i bąbelki same w sobie są dla wielu atrakcją. Ale co dają w zamian? Bardzo dużo cukru i nie mniej kalorii oraz prawie wcale substancji odżywczych. Nie znajdziemy tam minerałów ani witamin lub innych potrzebnych nam składników. Za to jest na przykład fosfor, który wypłukuje wapń z organizmu. Jak bardzo jest nam on potrzebny boleśnie przekonuje się wiele osób zapadających na choroby zębów i przyzębia oraz osteoporozę. Ponadto napoje gazowane mają w sobie całą masę substancji chemicznych a także barwniki. Dlatego właściwa dieta nie powinna zawierać tego napoju, lub w bardzo ograniczonych ilościach.

Element ważny dla każdego.

W wielu sytuacjach, rozmawiając z obcą osobą, życzy jej się dużo zdrowia, i pomyślności. Ponieważ każdy z nas ma świadomość tego, że do szczęścia oba te elementy są nam niezbędnie potrzebne. Jednakże nie każdy z nas ma na tyle szczęścia, by móc się nimi poszczycić. Dlatego że życie przygotowało dla nich inny plan. Ważnym jest jednak, by nie tracić nadziei, a co za tym idzie zażywać przepisane nam lekarstwa, w jakich pokładamy największą nadzieję. Ponieważ to dzięki nim jesteśmy w stanie przywrócić pożądany stan naszego zdrowia. Jednakże należy pamiętać tutaj o systematyczności. Dlatego że wiele specyfików, ma swoje właściwości, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, do tego, by móc właściwie działać. Poza tym obszar lekarstwa jest również co raz to bardziej zaawansowanym, jak również i mogący zapobiec poszczególnym przypadłością. Jednakże nie jedynym, ponieważ dbać o zdrowie można na parę sposobów. To jaki dla nas okaże się być najbardziej skuteczny, uzależnione jest od przedstawiciela obszaru medycyny, jakim jest lekarz. Osoba do jakiej zazwyczaj udzielamy się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi. Jak również i od jakiej konkretnej oczekujemy pomocy.