Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej

Ginekologia estetyczna przeżywa rozkwit. Kobiety coraz częściej korzystają z zabiegów niwelujących przykre dolegliwości intymne, a gabinety ginekologiczne dysponują coraz większą gamą zabiegów o niskim stopniu ingerencji. W grupie zabiegów małoingerencyjnych mieszczą się m.in. procedury wykorzystujące światło lasera. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom zabiegów laserowych oferowanych przez ginekologów (więcej o zabiegach laserowych www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/ginekologia-estetyczna-zabiegi-laserowe/).

Ginekologia estetyczna jest dziedziną zajmującą się poprawą wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiet oraz przywróceniem ich funkcjonalności zaburzonej na skutek defektów budowy, utraconej w wyniku różnego rodzaju schorzeń, doświadczeń czy wieku. Statystyki podają, że kobiety coraz chętniej korzystają z usług ginekologów estetycznych nie tylko w celu poprawy strony fizjologicznej, a także – jeśli nie przede wszystkim – poprawy strony psychicznej swojej intymności, podniesienia poczucia własnej wartości, a tym samym przywrócenia pewności siebie. W ofercie gabinetów ginekologicznych znajdują się zabiegi ingerencyjne, które wymagają użycia skalpela, a także zabiegi charakteryzujące się niewielką ingerencyjnością, o krótkim okresie rekonwalescencji i dużej efektywności. W tej grupie wyróżnia się m.in. zabiegi laseroterapii. Dr Marek Wasiluk z Centrum Medycyny Nowoczesnej Trinicum (w wypowiedzi dla MEDserwis.pl) twierdzi, żelaser radzi sobie bardzo dobrze z większością problemów, z którymi kobiety zgłaszają się do gabinetów ginekologii estetycznej. Wykorzystujące światło lasera procedury wykonywane na zewnętrznych narządach płciowych wymagają użycia narzędzia charakteryzującego się z jednej strony wysoką efektywnością, z drugiej zaś delikatnością. Laserów o takich właściwościach jest na rynku kilka. Są to urządzenia uniwersalne, które służą leczeniu różnorodnych schorzeń.

Laserem w intymność

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów proponowanych przez ginekologów jest laserowa rewitalizacja pochwy. Zabieg ten jest dedykowany paniom w wieku okołomenopauzalnym oraz kobietom po licznych porodach, które doświadczają zmniejszonej jędrności zewnętrznych narządów płciowych, suchości pochwy i dyskomfortu podczas pożycia seksualnego. Do zabiegu stosowany jest laser frakcyjny wyposażony w specjalną końcówkę. Poddanie śluzówki pochwy działaniu światła stymuluje ją do uruchomienia procesów naprawczych, powodując m.in. pogrubienie, a tym samym wpływając na odpowiednie nawilżenie oraz obkurczenie. Kobietom, u których po porodach pozostały nieestetyczne, a niekiedy także utrudniające prawidłowe funkcjonowanie blizny poporodowe czy zrosty, również doradza się skorzystanie z laserowej korekcji tego defektu.

Wykorzystanie światła lasera przynosi także bardzo dobre efekty w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, które statystycznie znacznie częściej dotyka kobiet nie tylko w wieku menopauzalnym, ale coraz częściej także trzydziestolatek. Procedura polega na obkurczeniu pochwy metodą fototermiczną, która powoduje namnażanie i wzmocnienie włókien kolagenowych tkanek poddanych terapii. W rezultacie dochodzi do wzmocnienia ścian pochwy, powięzi wewnątrzmiednicznej, a także okolic ujścia cewki moczowej, a tym samym zmniejszenia kąta jej nachylenia.

Laser stosowany jest również w zabiegach korygujących wygląd warg sromowych. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze to nie tylko defekt estetyczny, ale także spory problem natury fizjologicznej. Laser umożliwia korektę wielkości lub kształtu warg, a także pozwala na szybką koagulację tych bardzo ukrwionych tkanek i krótki okres rekonwalescencji pozabiegowej. Oddziaływanie światłem lasera umożliwia ponadto wykonanie procedury rozjaśniania okolic intymnych.

Terapia zewnętrznych narządów płciowych kobiety metodą laserową zyskuje coraz większą popularność i jest doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Procedury te charakteryzują się nie tylko niewielką bolesnością i znikomą ingerencją, ale także możliwością szybkiego powrotu do zwykłej aktywności życiowej. Warto zastanowić się nad tym wariantem leczenia przed podjęciem radykalnych kroków.

Comments are closed.