Jakie są przyczyny wrzodów żołądka?

Ubytki na błonie śluzowej żołądka nazywane wrzodami mają kształt krateru, ich wielkość jest różna – czasem wynosi kilka lub kilkanaście milimetrów, a niekiedy przechodzi przez całą grubość żołądka (perforacja). Zazwyczaj pojawiają się w tej części przewodu pokarmowego, gdzie działa pepsyna – enzym trawiący białka. Objawy wrzodów to ból zlokalizowany pośrodku brzucha, który nasila się po zjedzeniu posiłku oraz takie dolegliwości, jak zgaga, odbijanie, mdłości, a nawet wymioty.

Najczęstszą przyczyną wrzodów jest bakteria, którą można zarazić się nawet podczas pocałunku. Wiele osób cierpi z powodu nadmiaru kwasu solnego w soku żołądkowym – kiedy jest go za dużo, a w dodatku uszkodzona jest błona śluzowa, w takim miejscu rozwija się wrzód żołądka. Na wrzody narażone są bardziej osoby, w rodzinie których ta choroba już występowała, z grupą krwi 0 i prowadzące stresujący tryb życia. Podejrzewając u siebie tego typu problemy należy udać się do lekarza.

Standardowym działaniem w takich sytuacjach jest gastroskopia, którą niekiedy trzeba uzupełnić o dodatkowe badania. Jeśli okaże się, że przykre dolegliwości związane z układem trawiennym to objaw wrzodów, konieczne jest odpowiednie leczenie. W przypadku bakterii stosuje się antybiotykoterapię, w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. Ponieważ palenie papierosów sprzyja pojawianiu się wrzodu żołądka, należy z nich zrezygnować. Pacjentom zalecana jest też odpowiednia dieta bez tłustych i ciężkich potraw.

  Rola magnezu w ludzkim organizmie
Previous post Leczenie zatorowości płucnej
Next post Magne b6 w ciąży – ile kosztuje?